Fandom World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translation-Language
English French German Spain Italian DutchRussian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Πρόσφατα Θέματα
» Elite
Photography Art. EmptyΚυρ 16 Μάης 2021, 16:21 από DeathView*

»  Gotham
Photography Art. EmptyΚυρ 16 Μάης 2021, 16:17 από DeathView*

» New Girl
Photography Art. EmptyΚυρ 16 Μάης 2021, 16:16 από DeathView*

» Suits
Photography Art. EmptyΚυρ 16 Μάης 2021, 16:16 από DeathView*

» La casa de papel
Photography Art. EmptyΤετ 13 Ιαν 2021, 22:49 από DeathView*

» THE ROOKIE
Photography Art. EmptyΤετ 13 Ιαν 2021, 22:42 από DeathView*

» …ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ (GIA PANTA) (2020)
Photography Art. EmptyΣαβ 14 Νοε 2020, 14:51 από DeathView*

» The Magicians
Photography Art. EmptyΣαβ 14 Νοε 2020, 14:43 από DeathView*

» ShadowHunters
Photography Art. EmptyΣαβ 14 Νοε 2020, 14:42 από DeathView*

» BODYGUARD
Photography Art. EmptyΣαβ 14 Νοε 2020, 14:39 από DeathView*

Εικονοθήκη


Photography Art. Empty
Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 545, στις Πεμ 01 Ιαν 2015, 15:59
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Photography Art. 418afec4-819c-4713-9a94-595f02c65c61_zpsf167a6cb



Photography Art.

+2
damianos
Nephelie Olivemoon
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Photography Art.

Δημοσίευση από Nephelie Olivemoon Παρ 03 Αυγ 2012, 02:39

Μιας και αυτος ο τομεας δεν συμπεριλαμβανετε εδω ...Ειπα να τον προσθεσω γιατι οχι ειναι απο τις πιο ωραιες τεχνες(κατα την δικη μου αποψη ) αλλα ειναι και ενα πολυ ομορφο θεμα συζητησης για οσους ενδιαφερονται φυσικα αλλα και για εκεινους που ειναι απλα περιεργοι η εχουν καποια απορια που θα λυνουμε μεταξυ μας...Συζητηση να γινετε ::p
Ελπιζω να υπαρχουν αρκετοι φωτογραφικοφιλοι Pray (δικια μου λεξη ? υγεια χαχα big smile )

Ας εγκενιασουμε και αυτο το topic λοιπόν
εγω θα προσθεσω μοναχα τα αγαπημένα μου site αναζήτησης φωτογραφιών το we.heart.it.com και το flickr.com
: :hurrah: : : :hurrah: : balloons


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nephelie Olivemoon στις Τρι 07 Αυγ 2012, 18:43, 2 φορές συνολικά
Nephelie Olivemoon
Nephelie Olivemoon
Newbie
Newbie

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 12
Λέων Ηλικία : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2012
Τόπος : Ρόδος

http://asteroid431nephele.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από damianos Παρ 03 Αυγ 2012, 08:34

Όταν ζωγραφίζεις κάτι, ζωντανεύει και όταν το φωτογραφίζεις, πεθαίνει.
Έτσι αυτά τα δυο συνδέονται. Αγαπώ και τα δυο, το ένα πιο πολύ από το άλλο.

Ίσως αργότερα να βάλουμε και δημιουργίες μας... :shimy:
damianos
damianos
Ultimate Fan
Ultimate Fan

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1398
Λέων Ηλικία : 126
Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2012
Τόπος : Γη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από Celest Volturi Παρ 03 Αυγ 2012, 22:29

πολυ ωραιο αυτο που ειπες δαμιανε αν και δεν συμφωνω απολυτα.

ειμαι της αποψης οτι μια φωτογραφια απο ενα τοπιο, ενα προσωπο ενα συναισθημα ή ακομα και μιας κινησης αν τραβηχτει σωστα δεν μπορει να συναγωνιστει μια φτιαγμενη εικονα στον υπολογιστη ή μια φτιαγμενη εικονα στο χερι. μπορει οταν ζωγραφιζεις να απελευθερωνεις την φαντασια και τον εαυτο σου αλλα δεν μπορει να συναγωνιστει μπροστα στα συναισθηματα που σου βγαζει μια εικονα της πραγματικοτητας.

απο σελιδες πολυ σπανια να βρω μια που να εχει αποκλειστικα μονο με φωτογραφιες συνηθως εχουν εικονες οπως το tumblr ή το devianart...
Celest Volturi
Celest Volturi
Administrator
Administrator

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 5395
Τοξότης Ηλικία : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Τόπος : athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από damianos Σαβ 04 Αυγ 2012, 07:39

Είναι και αυτή μια άποψη.

Είμαι περισσότερο της ζωγραφιάς, του σκίτσου, της τέχνης γενικότερα.

Και για να δικαιολογήσω τη φράση παραπάνω. Γιατί ζωντανεύει το ένα και γιατί πεθαίνει το άλλο, χωρίς να είμαι απόλυτος.
Διατυπώνω, λοιπόν μια γενική αντίληψη.

Οι περισσότερες φωτογραφίες ─εσύ εννοείς τις λιγότερες προφανώς─ δε σου βγάζουν συναισθήματα (βασικά είναι τόσα-όσα), δε σε απελευθερώνουν, δε σου ενισχύουν την καθαρότητα της ψυχής σου. Μια φωτογραφία είναι αυτό και τίποτε άλλο, είναι ένα «ουάου» και η μέρα συνεχίζεται. Έτσι πεθαίνει.

Μια ζωγραφιά όμως;
Χίλια δυο συναισθήματα, άλλο θα καταλάβεις και θα νιώσεις εσύ, άλλο εγώ, διαφορετικό ο διπλανός μου.

Όταν βγαίνεις από μια έκθεση ζωγραφικής, έχεις ένα τρομερό συναίσθημα ─που για πολλούς είναι όμοιο με την ηδονή, αν και υπερβάλλουν─ και συν τοις άλλοις φυσικά έχεις βάλει ακόμη ένα λιθαράκι για να αλλάξεις την συνείδηση σου, να διαγράψεις στερεότυπα, να βλέπεις πίσω από το περιτύλιγμα και τα μάτια των ανθρώπων και τέλος πάντων να κοιτάς τον λουκουμά και όχι την τρύπα.
Αυτό την κάνει να ζωντανεύει.

Και για να τα ξεκαθαρίσω. Έχει επικρατήσει η αντίληψη πως η ζωγραφιά βγάζει συναισθήματα του δημιουργού και έχει δυνατότητες ─άλλωστε οι ψυχολόγοι στα νήπια τους βάζουν να ζωγραφίζουν για να απελευθερωθούν.

Αγαπώ τη φωτογραφία, ανήκει στο μεγάλο κεφάλαιο της τέχνης.
Η τέχνη αλλάζει συνειδήσεις, που με τη σειρά τους αλλάζουν τις πράξεις μας και γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι.
Δεν υποτιμώ τη φωτογραφία, γιατί θα ήταν ιεροσυλία για 'μένα.

Τίποτα δεν είναι απόλυτο.
Αλλά αυτά είναι...
Απόψεις...απόψεις...απόψεις.

oftopic ; Συγγνώμη...
damianos
damianos
Ultimate Fan
Ultimate Fan

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1398
Λέων Ηλικία : 126
Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2012
Τόπος : Γη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από DeathView* Σαβ 04 Αυγ 2012, 12:28

θα συμφωνησω με την ελενη..

υπαρχουν φωτογραφιες που βγαζεις ο καθενας μας και ειναι μαγικες γιατι εκεινη την στιγμη που ειδες εκεινο το πραγμα που φωτογραφισες σου ειχε τραβηξει την προσοχη..

ζωγραφιζω και εγω αλλα οχι τοσο καλα.. αλλα οταν το κανω μου αρεσει ειναι κατι διαφορετικο...

αγαπημενο μου σιτε: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
DeathView*
DeathView*
Moderator
Moderator

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 13773
Παρθένος Ηλικία : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2010
Τόπος : I live in my own world with my boy |fa1rytale| |L|

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από Nemesis of Love Σαβ 04 Αυγ 2012, 13:07

αφου λεγαμε για σελιδες με εικονες και φωτογραφιες.... υπάρχει το tumblr
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


εμενα μου εχει μεινει απο το "the lovely bones" αυτο που λεει η κοπελα στην αρχη
"Ι love the way a photo can capture a moment before it was gone."


και οντως ισχυει.

Αναφερεσε Δαμιανε παραπανω στο οτι μια ζωγραφια σου προκαλει περισσοτερα συναισθηματα απο οτι μια φωτογραφια. Αυτο ειναι και λιγο σχετικο. Η φωτογραφια δεν ειναι απλα παιρνω μια φωτογραφικη των 100-200 ευρω και βγαζω οτι μου αρεσει. Ειναι τεχνη, απο μονη της. Εχει τοσα πραγματα που μπορεις να μαθεις.

Και θελω να σας δειξω μερικες φωτογραφιες

Σπόιλερ:

να τονισω οτι καμια απο τις παραπάνω εικονες δεν ειναι "πειραγμενη". ισως σε καποιες να τονιστηκαν τα χρωματα λιγο αλλα οχι καποιο τρομερο πειραγμα.


Προς Εντουαρντ ( ::p ) δεν λεω οτι η ζωγραφικη ειναι κατωτερη απο την φωτογραφια. Λατρευω και τις δυο τεχνες εξισου, απλα η καθεμια εχει διαφορετικα πλεονεκτηματα. Οταν ζωγραφιζεις κατι μπορεις να το ζωγραφίσεις οπως εσυ θες. Να προσθεσεις, να αφαιρεσεις. Να δημιουργησεις κατι δικο σου, βγαλμενο απο τα ονειρα σου. Οταν φωτογραφίζεις, απλα "αιχμαλωτίζεις" την στιγμη. Η καθε στιγμη ομως ειναι γεμάτη.... πολλά συναισθηματα. Γι αυτο αλλωστε λενε και "1 εικονα ισουται με 1.000 λεξεις". Και παραπάνω μη σας πω...!
Nemesis of Love
Nemesis of Love
Administrator
Administrator

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 28687
Τοξότης Ηλικία : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Τόπος : Sydney, Australia

http://afoiaf.forumgreek.com/forum http://queen-of-winterfell.tumblr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από Chihiro Σαβ 04 Αυγ 2012, 15:27

Μαρίνα οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες στη Ρόδο έτσι; big smile
Chihiro
Chihiro
Fangirl Forever
Fangirl Forever

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 4242
Ζυγός Ηλικία : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011
Τόπος : Ρόδος

http://darklittlekitty.tumblr.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από damianos Σαβ 04 Αυγ 2012, 17:03

Είπα πως δεν ήμουν απόλυτος... big smile
damianos
damianos
Ultimate Fan
Ultimate Fan

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1398
Λέων Ηλικία : 126
Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2012
Τόπος : Γη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από Nephelie Olivemoon Τρι 07 Αυγ 2012, 22:08

παιδιά σήμερα πήρα μέρος σε ένα φωτογραφικό διαγωνισμό στη Photagora στο facebook και πραγματικά με εξέπληξε το γεγονός ότι με ψηφίσανε τόσα άτομα μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!! θα ήταν πολύ ωραίο να με στηρίξετε όσοι έχετε facebook και σε όσους αρέσει φυσικά!
Λογικά θα προσέξατε στην υπογραφή μου ,το link αναγράφεται εκεί ... Στην φωτογραφία είναι η αδερφή μου Μellon Collie η αλλιώς Διώνη που είναι καινούργιο μέλος του forum . spam εγώ είμαι εδώ και 3 χρονια στο forum γνωστη ως breeze of wolf αλλα για καποιο λογο ο λογαρισμός μου δεν υπαρχει πια : :=/: : spam

τέλος πάντων θέλω πολύ να φτάσω στην τέταρτη 4 θέση ενώ τώρα είμαι στην 6 για να κερδίσω ένα σάκο για να βάζω τον εξοπλισμό μου αφού οι εποχές είναι δύσκολες και μια τέτοια στάντα είναι πανάκριβη : :=/: :

ελπίζω να μην είναι όλο το post spam Sad big smile
περιμένω υποστήριξη από την βάμπιρο παρέα play voley : :hurrah: : : :hurrah: : 🤣 Pray
Nephelie Olivemoon
Nephelie Olivemoon
Newbie
Newbie

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 12
Λέων Ηλικία : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2012
Τόπος : Ρόδος

http://asteroid431nephele.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από Celest Volturi Τετ 08 Αυγ 2012, 22:25

νεφελη να σε ρωτησω για την φωτο σου

πως γινεται στο νερο να φανεται οτι εχεις βγαλει την γλωσσα αλλα στι προσωπο να μην την εχεις βγαλει?
εκτος αν κοιταω λαθος φωτο ::p
Celest Volturi
Celest Volturi
Administrator
Administrator

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 5395
Τοξότης Ηλικία : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Τόπος : athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Photography Art. Empty Απ: Photography Art.

Δημοσίευση από Celest Volturi Τετ 08 Αυγ 2012, 23:04

damianos έγραψε:
Είναι και αυτή μια άποψη.

Είμαι περισσότερο της ζωγραφιάς, του σκίτσου, της τέχνης γενικότερα.

Και για να δικαιολογήσω τη φράση παραπάνω. Γιατί ζωντανεύει το ένα και γιατί πεθαίνει το άλλο, χωρίς να είμαι απόλυτος.
Διατυπώνω, λοιπόν μια γενική αντίληψη.

Οι περισσότερες φωτογραφίες ─εσύ εννοείς τις λιγότερες προφανώς─ δε σου βγάζουν συναισθήματα (βασικά είναι τόσα-όσα), δε σε απελευθερώνουν, δε σου ενισχύουν την καθαρότητα της ψυχής σου. Μια φωτογραφία είναι αυτό και τίποτε άλλο, είναι ένα «ουάου» και η μέρα συνεχίζεται. Έτσι πεθαίνει.

Μια ζωγραφιά όμως;
Χίλια δυο συναισθήματα, άλλο θα καταλάβεις και θα νιώσεις εσύ, άλλο εγώ, διαφορετικό ο διπλανός μου.

Όταν βγαίνεις από μια έκθεση ζωγραφικής, έχεις ένα τρομερό συναίσθημα ─που για πολλούς είναι όμοιο με την ηδονή, αν και υπερβάλλουν─ και συν τοις άλλοις φυσικά έχεις βάλει ακόμη ένα λιθαράκι για να αλλάξεις την συνείδηση σου, να διαγράψεις στερεότυπα, να βλέπεις πίσω από το περιτύλιγμα και τα μάτια των ανθρώπων και τέλος πάντων να κοιτάς τον λουκουμά και όχι την τρύπα.
Αυτό την κάνει να ζωντανεύει.

Και για να τα ξεκαθαρίσω. Έχει επικρατήσει η αντίληψη πως η ζωγραφιά βγάζει συναισθήματα του δημιουργού και έχει δυνατότητες ─άλλωστε οι ψυχολόγοι στα νήπια τους βάζουν να ζωγραφίζουν για να απελευθερωθούν.

Αγαπώ τη φωτογραφία, ανήκει στο μεγάλο κεφάλαιο της τέχνης.
Η τέχνη αλλάζει συνειδήσεις, που με τη σειρά τους αλλάζουν τις πράξεις μας και γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι.
Δεν υποτιμώ τη φωτογραφία, γιατί θα ήταν ιεροσυλία για 'μένα.

Τίποτα δεν είναι απόλυτο.
Αλλά αυτά είναι...
Απόψεις...απόψεις...απόψεις.

oftopic ; Συγγνώμη...

για αλλη μια φορα θα διαφωνησω... ::p

κατα την αποψη μου παντα, μια ζωγραφια δεν μπορει να βγαλει τα συναισθηματα μιας φωτογραφιας. μεσα απο μια φωτογραφια ενος προσωπου μπορεις να δεις στα ματια του ανθρωπου που φωτογραφισες σκεψεις, συναισθηματα, ενοχες, επιθυμιες και ονειρα αρκει να ξερεις να κοιτας πραγματικα. μπορει η ζωγραφια να απελευθερωνει την φαντασια αλλα ειναι μονο αυτο μια εικονα της φαντασιας θα σου βγαλει θαυμασμο και δεος αλλα ως εκει.

για να γινω πιο συγκεκριμενη θα παρω ως παραδειγμα την υπογραφη σου. βλεποντας την ζωγραφια το μονο που σκεφτομαι ειναι wow τι μπορει να κανει ο ανθρωπος!!!! βλεποντας ομως την εικονα σκεφτομαι κοιτα την αυτοπεποιθηση που βγαζουν τα ματια της. την κυρτοτητα των χειλιων. την ανεση των μαλλιων και παει λεγοντας.

και οπως ειπε η diane arbus:
a photograph is a secret about a secret. the more it tells you the less you know.
Celest Volturi
Celest Volturi
Administrator
Administrator

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 5395
Τοξότης Ηλικία : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Τόπος : athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης